Szerzők:
Dr. Bodrogi Attila és Hant Szabolcs ftm.
A leplezés
A leplezést a front régióban párhuzamosan végeztem, hogy kontrolálni tudjam az egységes színt. Mivel mindkét leplezőanyagot az IvoclarVivadent gyártja, ezért ugyan azt a rétegzési sémát követtem, s így a végeredményben sem kellett csalódnom. A felszíni struktúra kialakítása és a fényégetés után, mechanikus polírozással értem el a kívánt fényességet.
A CAD/CAM-hez szervesen kapcsolódó rendszer az SLM (Selective Laser Melting). Az eljárás lényege, hogy a gép által folyamatosan adagolt porból, szinterlézer segítségével a kívánt helyeken összeolvasztva kiemelkedik az előzőleg megtervezett forma. Ez az eljárás sem teljesen új keletű, hiszen a HintEls cég már régebben készített CoCr fémvázak elkészítéséhez egy ilyen gépet.
Szerzők:
Dr. Bodrogi Attila és Hant Szabolcs ftm.
A fogorvosi rendelőmet a páciensek leggyakrabban frontfog esztétikai illetve un. teljes száj helyreállítás igényével keresik fel.
E két fő terület igen gyakran nem különül el egymástól és az esetek többségében nem is lehetséges hosszú távú esztétikai eredményeket elérni helyes funkció hiányában.
Az igazi kihívást ugyanakkor nem csak a páciens elvárásainak összehangolása jelenti az okklúziós filozófiánkkal és a bioesztétikai elvárásokkal, hanem a restaurációk helyes anyagválasztása is az adott indikációra.
E téma összetettségét szeretnénk szemléltetni mind fogorvosi, mind technikusi oldalról egy eset bemutatás kapcsán.
A Dental World 2. bejáratánál, a DentAvantgArt standon, a Zircon Zahn rendszere szép új külsőt kapott. Az eddigi fekete designt fehérre cserélték. Ha jól láttam, a belső rész is megváltozott, egy negyedik „mikromotor” is helyet kapott a faragógépben.
A standon látható volt a már jól ismert pantográfos rendszerük is, és idén sem volt hiány a sok szép prospektusból és a marketing
eszközökből.
A CAD/CAM kifejezést már jó párszor kielemeztük, de eddig még nem esett szó az úgynevezett
CAO eljárásról. A CAO vagyis Computer Aided Overpress (Számítógép Vezérelt Rápréselés) egy
mostanában „trendivé” váló, de nem teljesen új eljárás. A CAD/CAM faragógépek megjelenésével
egyidejűleg a műanyag és a viasz tömbök is elérhetővé váltak. A CAO eljáráshoz egy viasz tömbre
van szükségünk, továbbá a tervező programnak tudnia kell a ”post and core” tervezést. Másnéven, a
végleges korona és váz egyidejűleg tervezhető legyen.
Mivel is kezdhetném, mint a hozzám legközelebb álló témakörrel. Szerintem ez a szakterület nyújtotta idén a legtöbb újdonságot. Megismerkedtem a DELCAM (műszaki-tervező szoftvergyártó cég) fogtechnikai termékeivel. A standjukon nagyon segítőkészek voltak. Bemutatták a szoftvereiket, a CAD tervezés folyamatát, a lehetőségeket, s mindent, amit a szoftver nyújthat. A rendszerük széleskörű és használható. Szinte bármely CAD/CAM gyártó termékével együtt tud működni. Mivel teljesen nyitott a rendszer, bárhonnan fogadhat adatokat (.stl fájlokat) .(STL azaz stereolithography CAD) Ez a hivatalos CAD formátum, ami tárolja a 3D-s test felületét háromszögekre bontva.
(egy lelkes látogató nézőpontjából)
Idén ősszel is megrendezésre került Magyarország legnagyobb fogászati kiállítása, a Dental World. Ismét felvonultak a kisebb-nagyobb fogászati képviseletek, gyártók, de láthattunk fogászati rendelőt és labor is a kiállítók közt.
A rendezvény kiváló alkalmat adott, hogy megismerkedjünk olyan termékekkel, melyekkel korábban még nem találkozhattunk.